Меню

П'яткова шпора

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання

П'яткова шпора є результатом плантарного фасциїту, основний симптом якого - біль у п'яті, що виникає або посилюється при навантаженні.

У більшості випадків больовий синдром обумовлений запально-дегенеративними змінами плантарної (підошовної) фасції. Підошовною фасцією називають жорстку сухожильну пластинку, сплетену з величезною кількістю мікроволокон, яка прикріплюється до п'яткової кістки і голівок плеснових кісток, створюючи своєрідний захисний чохол для поверхні стопи.
1.jpg2.jpg
Як видно з рисунка, підошовна фасція натягнута як тятива між кістками так званого зводу стопи. Уявіть собі, що при кожному кроці ця своєрідна тятива натягується, утримуючи цей звід, не даючи кісткам стопи «роз'їхатися». Постійне навантаження ваги тіла, перевантаження при виконанні важкої роботи, зміни постави через хвороби спини ведуть до появи мікропошкодження в місцях прикріплення підошовної фасції до кісток.

Як видно з рисунка, місце прикріплення «тятиви» до плеснової кістки поділяється на п'ять точок, на п'яті ж - всього одна точка прикріплення. Тому і навантаження в 5 разів більше саме на п'яті, тому і захворювання починається саме з п'яти.
3.jpg4.jpg
На мікропошкодження (надрив або розрив) одного з безлічі тонких волокон підошовної фасції організм реагує стандартно - розвивається запалення. Запалення призводить до утворення набряку, аномальному проростанні мікросудин і дрібних нервових гілочок в пошкоджену фасцію, виникає біль.

Особливо сильно біль проявляється після нічного сну і спокою, так званий «стартовий біль». Решта неушкоджених волокон підошовної фасції починають працювати замість розірваних, відчуваючи підвищене навантаження і теж пошкоджуються. Запалення і біль прогресують, змушують знизити навантаження. Активність людини знижується, нові волокна не пошкоджуються.

Запальний процес загасає, на місці пошкоджених волокон утворюються рубці, а потім - кісткові розростання, які видно на рентгенограмі і мають характерний вид «шпори».
5.jpg
Ось тому то захворювання і називають «п'ятковою шпорою», хоча сама «шпора» є вже результатом довго викликаного плантарного фасціііту.

Хто частіше страждає «п'ятковою шпорою»?

П'ятковою шпорою переважно страждають люди старше 40 років, причому більше до цього захворювання схильні жінки. Імовірність розвитку п'яткових шпор збільшують:
  • зайва вага 
  • проблеми з хребтом 
  • артрити 
  • плоскостопість 
  • захворювання великих суглобів ніг 
  • травми п'яткової кістки 
  • подагра 
  • порушення кровообігу ніг 
  • спортсменів при тривалих навантаженнях в області п'яти.
Які симптоми «п'яткової шпори»?

Основний симптом п'яткової шпори (плантарного фасціїту) - болі в області п'яти, що виникають або посилюються при навантаженні.

Больові відчуття більш виражені в ранкові години. У більшості випадків для діагностики плантарного фасціїту досить аналізу скарг пацієнта, фізичного огляду та рентгенографії, що дозволяють виявити наявність п'яткової шпори.

Відсутність рентгенологічних ознак п'яткової шпори в сукупності з п'ятковим болем вимагають диференціального діагнозу, в першу чергу, з системними запальними захворюваннями (ревматоїдний артрит, синдром Рейтера та ін.), Які також можуть дебютувати п'ятковим болем.

В цьому випадку діагноз плантарного фасціїту можна встановити за допомогою ультразвукового обстеження.
Запалені ділянки плантарної фасції на УЗД:
6 укр.jpg                          
Яке лікування «п'яткової шпори»?

Позбавлення від перевантажень.

Це не означає повністю відмовитися від будь-яких рухів. Це означає, що слід виконувати безболісний обсяг рухів. Наприклад, Ви помітили, що варто постояти 2 години і біль зростає.
Спробуйте постояти 2 години з перервами, наприклад, по 15 хвилин. Або ви проходите пішки 4 кілометри і відчуваєте біль. Спробуйте проходити 2 кілометри або ті ж 4 кілометри, але в повільному темпі.

Спортивними лікарями доведено, що продовження навантажень в «щадному режимі» має більший ефект на результат лікування, ніж відмова від навантажень взагалі.

Розтягування і зміцнення.

Програма розтягування і зміцнення грає важливу роль в лікуванні захворювання, так як може ефективно розслабити спазмовані м'язи гомілки або зміцнити слабкі м'язи стопи.

Чому розтягнення або «стретчінг» ефективний? Він послаблює натяг і знижує ризик розриву «тятиви». Менш натягнута подошовна фасція не пошкоджується так сильно. Такі вправи можна робити в домашніх умовах.

Найбільш просто використовується стретчинг з використанням опорної стінки:7.jpg8.jpg
або сходинок:9.jpg

Іншими ефективним методом стретчінгу є використання підставок під ноги, які можна застосувати на робочому місці, наприклад, під робочим столом або на кухні, таким чином збільшивши час таких занять «без відриву від роботи»:10.jpg11.jpgВикористання «качалок» традиційно широко застосовується для профілактики «відкладення солей», є видом «динамічного» стретчінгу підошовної фасції. З цією ж метою можна використовувати тенісний м'яч або залізну банку. 12.jpg Перед підйомом з ліжка для зменшення больових відчуттів корисно виконати масаж в зоні підошви: 13.jpgабо стретчінг за допомогою рушника: 14.jpgЗміцнення дрібних м'язів стопи.

Виконуючи 2 прості вправи можна домогтися значного збільшення сили в дрібних м'язах стопи, що призведе до розвантаження підошовної фасції
  1. Підтягування рушника: хворий сидить на стільці, рушник лежить на гладенькій підлозі перед ним. Пацієнт ставить пальці ніг на рушник і, не відриваючи п'яту від підлоги, підгинаючи пальці, підтягує рушник до себе.
  2. Підняття пальців вгору: пацієнт сидить на стільці, стопа поставлена ​​на підлогу, пальці стопи підняті вгору. Спочатку ставиться на підлогу великий палець, а інші залишаються піднятими. Потім великий палець піднімається і залишається в такому положенні, а інші опускаються, і ставляться на підлогу. 
Дослідженнями показано, що близько 35% пацієнтів можуть вилікувати своє захворювання тільки за допомогою стретчінгу і зміцнення м'язів.

Взуття

Нерідко підошовний фасціїт розвивається після носіння незручного, особливо тісного взуття або взуття з надмірно жорсткою підошвою. Люди, які страждають підошовним фасціїтом можуть відзначити, що носіння взуття типу кросівок з м'якою, пружною підошвою і устілкою, яка облягає склепіння стопи, значно зменшує больові відчуття. Це й не дивно. Пружна підошва поглинає ударне навантаження при ходьбі, а устілка, що облягає склепіння стопи, підтримує зведення стопи і передає навантаження безпосередньо на кістки, минаючи підошовну фасцію.

Слід також зазначити, що з часом властивості полімерних матеріалів, з яких готується взуття, змінюються, тому взуття потрібно своєчасно міняти.

Устілки.

Що стосується устілок, можна сказати, що тільки індивідуально підібрані пристрої, виконані на сучасному устаткуванні, на основі відбитку стопи, можуть допомогти в лікуванні фасціїту. Устілки діють не на сам фасціїт, а шляхом корекції порушень зводу стопи, наприклад, при плоскостопості.
Однак, неправильно підібрані устілки можуть лише погіршити стан пацієнта.

Іммобілізуючі пов'язки на ніч.

Завданням іммобілізуючих пов'язок є утримання гомілковостопного суглоба в нейтральній позиції. Відзначено, що переважна більшість людей спить з витягнутими носками. У цьому положенні місця прикріплення підошовної фасції до кісток зближуються, що викликає з часом її вкорочення.
Саме це є причиною ранкового болю в стопі. Всю ніч людина провела з витягнутими носками, а вранці стає на ноги, різко розтягуючи запалену підошовну фасцію. Іммобілізуюча ж пов'язка утримує кістки від зближення, і п'яткова шпора не скорочується за ніч, що зменшує ранковий біль.

Іммобілізуючу пов'язку на ніч можна зробити з гіпсу або полімерних пов'язок, або придбати готову з тих, які продаються в аптеці.
Приклад нічної іммобілізуючої пов'язки: 15.jpg
Звичайно спати в гіпсі не зовсім зручно, проте дослідження показали, що цей метод ефективний у 80% пацієнтів. Особливу ефективність нічні марлеві пов'язки дають пацієнтам з тривалим періодом захворювання (близько 12 місяців і більше).

Протизапальне лікування п'яткової шпори.

Для протизапального лікування п'яткової шпори застосовується лід, нестероїдні протизапальні засоби, електрофорез і ін'єкції гормональних засобів.

Лід застосовується у вигляді масажу з льодом, крижаних ванн або крижаних пакетів.
Масаж з льодом: пацієнт бере кубик льоду, поміщає його над больовою ділянкою і виконує кругові рухи з невеликим натисканням протягом 5 - 10 хвилин.
Крижана ванночка: заповнити неглибоку ємність водою з льодом, помістити в неї тільки п'ятку і тримати від 10 до 15 хвилин. Інші частини стопи в воду не опускати, щоб уникнути переохолодження. Крижаний пакет: колотий лід помістити в поліетиленовий пакет, обернути рушником і прикласти до п'ятки на 15 - 20 хвилин. Замість колотого льоду можна застосувати пакет з замороженими продуктами. Лід застосовується після завершення вправ або після робочого дня.

Нестероїдні протизапальні засоби (наприклад, диклофенак або німесулід). Дослідження ефективності нестероїдних протизапальних засобів при підошовному фасціїті показало суперечливі результати. Тому їх рекомендують застосовувати лише в разі посилення болю, враховуючи побічні ефекти цих ліків, які включають шлунково-кишкові кровотечі, гастрити, пошкодження тканини нирок.

Електрофорез.

Електрофорез - це фізіотерапевтична процедура, яка використовує властивості низьковольтажних електроімпульсів для проведення вглиб тканин кортикостероїдних (гормональних) препаратів. Дослідження ефективності цього методу лікування показало, що протягом 2 - 3 тижнів після закінчення процедури лікувальний ефект знижується.

Ін'єкції кортикостероїдів.

Ін'єкції кортикостероїдів ефективні у майже 70% пацієнтів, однак відомо, що майже у 10% пацієнтів вони приводять до розриву підошовної фасції. Відомо, що введення кортикостероїдів всередину будь-якої тканини призводить до її відмирання в місці ін'єкції. Тому цей метод лікування слід застосовувати вкрай обережно.

Ударно-хвильова терапія - високоефективний, безопераційний метод лікування «п'яткової шпори», затверджений аналогом Міністерства охорони здоров'я США як основний саме для цього захворювання, заснований на дії акустичних ударних хвиль.

Метод ударно-хвильової терапії застосовується давно для дроблення каменів у сечових шляхах. Це так звана інтракорпоральна (проводиться всередині тіла) ударно-хвильова терапія. На відміну від апаратів для дроблення каменів у нирках (літотрипторів), в апаратах для екстракорпоральної (застосовується на поверхні тіла) ударно-хвильової терапії акустична хвиля набагато меншої потужності.
Її дія заснована на стимуляції відновних процесів в зонах хронічного запалення сухожилків і незрощених переломів.

Ударно-хвильова терапія не розбиває шпори п'ят, як прийнято думати. Вона різко посилює регенерацію в місці пошкодження підошовної фасції, припиняє тривало існуюче запалення, тим самим навпаки перешкоджаючи розвитку п'яткової шпори. Ударна хвиля в ортопедії не руйнує, а відновлює.
16.jpg17.jpg
Ефективність ударно-хвильової терапії порівняна з хірургічним лікуванням, так як більш ніж 93% пацієнтів відзначають виражений і стійкий клінічний ефект.
На відміну від операції ударно-хвильова терапія - це безболісний метод лікування, який не потребує наркозу і перебування пацієнта в стаціонарі.

Ударно-хвильова терапія - це найбезпечніший метод лікування «п'яткової шпори». На відміну від ін'єкцій гормональними препаратами, які тільки знімають запалення, ударно-хвильова терапія надає більш комплексну дію і усуває безпосередньо причину п'яткової шпори.

Що очікувати від ударно-хвильової терапії:
  • зменшення болю і запалення
  • поліпшення кровообігу і живлення пошкоджених тканин
  • руйнування кальцинатів, кісткових «наростів»
  • прискорення загоєння пошкоджених тканин
  • збільшення рухливості в пошкодженій ділянці тіла
  • підвищення стійкості сухожилків, зв'язок і м'язів до фізичних навантажень і травм    
Які переваги має ударно-хвильова терапія?
  • исока клінічна ефективність - до 93% пацієнтів мають гарний клінічний ефект
  • швидке настання ефекту - зменшення болю, набряку, поліпшення рухливості
  • стійкий клінічний ефект - зберігається до 1 року
  • безпека для пацієнта - без ускладнень і побічних ефектів
  • зручність для пацієнта - сеанс триває 5-10 хвилин, частота проведення процедури - 1 раз в тиждень, курс - 5-7 сеансів для повного одужання
  • зменшення потреби в лікарських препаратах або навіть повна відмова від них
Ефект від ударно-хвильової терапії ми підтримуємо, рекомендуючи пацієнтам вправи на стретчінг і зміцнення м'язів, протизапальне лікування у вигляді застосування льоду та електрофорезу, а також модифікацію режиму навантажень.

Ефективність такого лікування становить майже 100%.

ДОВІРТЕ ТУРБОТУ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я ПРОФЕСІОНАЛАМ!
   

Замовити дзвінок

Записатись на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

  • 10 років на ринку медичних послуг України
  • > 25 років досвіду у провідних фахівців
  • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
  • > 150 000 консультацій
  • > 7 500 операцій
  • Всі види знеболення
  • Операційний блок - за світовими стандартами
  • Всі ліки і матеріали в наявності
  • Одномісні палати
  • Триразове харчування
  • Післяопераційна реабілітація
  • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.