Меню

Проблеми зі стопою: можливі причини, шляхи вирішення

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання

За статистичними даними останнього звіту Всесвітньої організації охорони здоров'я захворюваннями стоп і гомілковостопного суглоба страждають близько 80% населення земної кулі.

Серед них найпоширенішими є плоскостопість, вальгусна деформація великого пальця стопи (hallux valgus, кісточка на ногах) і артроз гомілковостопного суглоба.

ПЛОСКОСТОПІСТЬ

Причини виникнення плоскостопості.

Плоскостопість на сьогоднішній день є найпоширенішим захворюванням опорно-рухового апарату. Починається все ще в дитячому віці, але часом батьки просто не надають значення невеликих змін в стопі, списуючи все на ще не сформовану дитячу ніжку.
При плоскостопості у дітей, як правило, відбувається деформація поздовжнього зводу стопи (сплощення зводу), стопа всією підошвою торкається підлоги.

Плоскостопість в основних випадках набуте захворювання. Вроджена плоскостопість зустрічається вкрай рідко.

Причин подібної деформації дитячих ніг досить багато:
 • спадковість (якщо в роду є випадки захворювання, то дитину необхідно систематично обстежувати у лікаря-ортопеда для своєчасного виявлення початкової стадії плоскостопості);
 • носіння неякісного взуття, по суті, не призначеного для правильного формування дитячих ніг (взуття не повинно бути з повністю плоскою підошвою, обов'язковий невеликий каблук; супінатор повинен бути м'яким, а задник жорстким; не можна носити занадто вузьке взуття або занадто широке (не можна купувати взуття на виріст або доношувати за іншими дітьми);
 • навантаження на ноги (при відсутності рухової активності у дитини, при підйомі важких предметів, при збільшенні маси тіла виникає ризик розвитку плоскостопості);
 • захворювання, що впливають на опорно-рухову систему (гіпермобільність суглобів; рахіт; параліч м'язів стопи і гомілки в якості наслідків поліомієліту або ДЦП; травми стоп);
 • неправильна хода (коли шкарпетки занадто розведені в сторони або навпаки клишоногість усередину, ходьба з широко розставленими ногами);
 • відсутність в раціоні дитини групи вітамінів і мікроелементів, необхідних для формування кісток (фтор, фосфор, кальцій, вітаміни А, В, Д, С).

Симптоми плоскостопості

В першу чергу, хочемо зазначити, що правильой поставити діагноз може тільки лікар ортопед-травматолог. Огляд проводиться за допомогою плантоскопа (прилад для експрес-діагностики патології стоп).
Негайним має бути звернення до лікаря, якщо батьки виявили у дитини такі симптоми:
 • під час ходьби ноги дитини вивернуті назовні, є ознаки Косолапов (такий стан стопи спостерігається при Вальгусний плоскостопості, коли м'язи ніг розвинені слабко, не в змозі розподіляти правильно навантаження і утримувати паралельне положення стопи, яке є нормою);
 • при ходьбі малюк вгинає стопу всередину, тим самим наступаючи на внутрішню частину стопи;
 • скарги на часту втому при ходьбі;
 • біль в ногах.
При наявності плоскостопості стопа дитини не виконує покладену на неї амортизаційну функцію. Під час ходьби, бігу, стрибків, все вібраційні коливання в організмі не регулюються стопою, а передаються на гомілку, суглоби, хребет.

Тривала дія вібрацій на суглоби сприяє розвитку артрозу, також з часом у дитини розвивається сколіоз, може статися викривлення хребта, що призведе до постійних головних болей, підвищеної стомлюваності, болях в ногах, зниження успішності в школі через неуважність.

У дорослого згодом відбувається деформація всього опорно-рухового апарату, що призводить до постійних болей, зниження якості рівня життя, неможливості нормально рухатися, і згодом до інвалідності.

Що робити, якщо у дитини діагностували плоскостопість?

Спочатку при дитячій плоскостопості призначається консервативне лікування: розробляється комплекс лікувальної гімнастики, приписуються масажі, фізіотерапія, носіння ортопедичних устілок та спеціалізованого взуття.

Процес лікування досить тривалий, тому необхідно запастися терпінням.

Якщо в процесі лікування, лікар не бачить змін в стані стопи, тоді призначається оперативне лікування. Лікування плоскостопості у дорослих часто проводиться оперативним шляхом у зв'язку з тривалістю і не ефективністю консервативного лікування і занедбаністю плоскостопості.

Операції в нашому центрі по усуненню плоскостопості здійснюються з використанням артроскопа.

Операція займає до 15 хвилин часу, має короткий реабілітаційний період, безпечна і малотравматичні, дозволяє пацієнтові будь-якого віку в більш стислі терміни повернути рухову активність.

Особливістю даного методу є проколи мінімального розміру (близько 0,5 мм), виробляються в області підтаранного суглоба, дозволяють ввести титановий імплант і закріпити його в стопі практично без шкоди для пацієнта. На другу добу вже дозволено вставати і рухатися з мінімальним навантаженням на стопу, після 2 тижнів повертається нормальний ритм життя, з обмеженням у фізичних навантаженнях. І вже через три місяці дозволені заняття спортом, активні рухи. І вже через три місяці дозволені заняття спортом, активні рухи.

КІСТОЧКА НА СТОПІ (ВАЛЬГУСНА ДЕФОРМАЦІЯ СТОП, HALLUX VALGUS)

Що впливає на утворення так званих "кісточок" і наступну деформацію стопи? Чому практично всі хворі - жінки?

При вальгусной деформація стоп (hallux valgus) відбувається викривлення плюснефалангового суглоба першого пальця стопи, що призводить до подальшої деформації інших пальців і можливого деформування стопи в цілому.
Причини появи і прогресування даного захворювання:
 • спадковість (генетично закладена слабкість м'язового апарату переднього відділу стопи);
 • початковий розвиток плоскостопості і відсутність лікування;
 • постійне носіння взуття на підборах (дана причина є основною і пояснює, чому, в переважній більшості hallux valgus діагностується саме у жінок).
Регулярне носіння взуття на підборах призводить до деформації стопи в будь-якому випадку? Які симптоми характерні для захворювання?

Деформація стопи практично неминуча при носінні взуття на підборах. З десяти жінок у восьми з часом починає розвиватися вальгусна деформація стопи.

На самому початку захворювання з'являється тільки естетична проблема. Згодом кісточка збільшується, і стає складніше підібрати взуття, щоб приховати цей дефект; з'являється біль у великого пальця ноги при ходьбі.

Згодом до зовнішніх проявів додається запалення суглобів і пухлина сполучної тканини навколо суглоба, а неправильний розподіл навантаження і початкова стадія артрозу призводять до сильного і безперервного болю.

Які профілактичні заходи?

Профілактики як такої немає. При появі кісточки єдина профілактика - операція, яка в початковій стадії ще не є складною і тривалою.

Найчастіше доводиться мати справу з пацієнтами, які тривалий час намагалися вирішити проблему нетрадиційними методами (їздили до лікарям нетрадиційної медицини, робили масажі, купували мазі сумнівної виготовлення).

У занедбаній стадії, операція має більш складний і тривалий характер. Відповідно і відновний період для пацієнта набагато болючіший і більш тривалий, так як в процесі операції видаляються нарости з кісток, що зазнали деформацію.

Якщо жінці складно відмовитися від взуття на підборах, що можна робити для профілактики?

Альтернативою в даному випадку може бути взуття на платформі. Але в разі, коли процес деформації вже почався, будь-які нехірургічні методи впливу будуть лише розтягувати його.

Хірургічний метод - єдиний дійсно ефективний метод лікування. Всі інші методи дають або зовсім нетривалий ефект, або не дають результату взагалі. У надії, що диво станеться і чергове пристосування позбавить від «кісточок», пацієнт втрачає дорогоцінний час, а тим часом хвороба прогресує, забираючи сили, красу, позбавляючи нормального життя. Чим сильніше запущена хвороба, тим складніша потрібна операція. Більш того, збільшується ризик повторного розвитку деформації стопи.

Що можна порадити жінкам, які звикли носити взуття на підборах?

Необхідно уважно стежити за найменшими змінами в стопі, поява будь-якої деформації має стурбувати і привести на огляд до ортопеда-травматолога. Не варто витрачати час на пошук взуття, яка буде приховувати дефект, доцільніше його усунути на ранньому етапі розвитку захворювання, поки воно не завдає серйозних болів і дискомфорту.

Жертва в ім'я краси повинна бути виправдана. Стаючи на каблуки, необхідно пам'ятати, що взуття повинно бути якісним, стійким, не тиснути на суглоби, не стискати ногу, бо все це з часом може викликати процес деформації стопи.
Також, варто стежити за своєю поставою, навантаження на стопу повинно бути розподілене рівномірно.

АРТРОЗ ГОМІЛКОВОСТОПНОГО СУГЛОБА

Що таке артроз гомілковостопного суглоба, які причини його розвитку?

Гомілковостопний суглоб є сполучною ланкою між кісткою гомілки і таранною кісткою стопи, він виконує колосальну роботу і піддається величезним навантаженням, так як на нього впливає вся маса тіла. При артрозі тканини, що утворюють суглоб, поступово руйнуються внаслідок механічних впливів, травм або захворювань.

Основні причини розвитку артрозу гомілковостопного суглоба:
 • запущена плоскостопість, вальгусна деформація стопи;
 • неправильний розподіл навантаження на нижні кінцівки, пов'язані з носінням взуття на високих підборах (неправильний підйом);
 • захворювання і травми, що впливають на опорно-руховий апарат (слабкий зв'язковий апарат; захворювання і травми суглобів, переломи; защемлення нервових закінчень в попереку; остеохондроз; цукровий діабет; грижі міжхребцевих дисків і ін.);
 • постійні важкі навантаження на суглоби (фізична робота з підйомом тягарів, спортсмени, люди з надмірною вагою);
 • спадковість;
 • порушений обмін речовин
Як розпізнати артроз?

В першу чергу слід звернути увагу на такі симптоми:
 • біль в області гомілковостопного суглоба, особливо варто звернути увагу, якщо біль з'являється при поновленні руху після стану спокою;
 • біль при різних навантаженнях на ноги (особливо при підйомі), хрускіт в суглобах;
 • підвищена стомлюваність;
 • часті вивихи, подворачіванія ніг, розтягнення зв'язок.
Всі ці причини свідчать про те, що м'язова тканина, яка повинна виконувати стабілізаційну функцію і утримувати суглоб при опорі ноги, ослаблена, можливо, в суглобі порушений кровообіг. При розвитку артрозу підвищується ризик отримання травм і переломів.

Які наслідки артрозу гомілковостопного суглоба і способи лікування?

При артрозі важливо своєчасне діагностування захворювання: чим раніше буде виявлено артроз, тим ефективніше буде лікування. Якщо втратити дорогоцінний час, то функція суглоба може не відновитися в повній мірі навіть після операційного втручання. Наслідки можу бути різними, від часткової втрати рухових функцій до інвалідності.

На сьогоднішній день, найефективнішим лікуванням артрозу є хірургічне втручання. Сучасні технології зробили крок далеко вперед, і операції виконуються за малоінвазивної технології, використовуючи щадні методики, що знижують до мінімуму реабілітацію пацієнта.

Але хочемо звернути окрему увагу, що наявність ззовні маленьких післяопераційних розрізів не означає, що суглоб всередині травмований незначно. Величезну роль грає післяопераційне відновлення.

Пацієнт повинен розуміти всю складність даної операції і прислухатися до рекомендацій лікаря щодо подальшого способу життя і навантажень на суглоб.

У медичному центрі "Ортопедія Руслана Сергієнка" операції по лікуванню даних і інших захворювань стопи виконує к.м.н., лікар ортопед-травматолог Сатишев Микола Михайлович.

Також, малоінвазивний метод застосовується для лікування таких захворювань:
 • вальгусна деформація першого пальця
 • плосковальгусной деформація стопи у дорослих
 • плосковальгусной деформація стопи у дітей
 • молоткообразная деформація пальців
 • деформація Тейлора
 • неврома Мортона
 • деформуючий артроз
 • порожниста стопа
 • п'яткова шпора
 • хвороба Хаглунд.

ДОВІРТЕ ТУРБОТУ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я ПРОФЕСІОНАЛАМ!

Замовити дзвінок

Тема форми

Записатися на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

 • 10 років на ринку медичних послуг України
 • > 25 років досвіду у провідних фахівців
 • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
 • > 150 000 консультацій
 • > 7 500 операцій
 • Всі види знеболення
 • Операційний блок - за світовими стандартами
 • Всі ліки і матеріали в наявності
 • Одномісні палати
 • Триразове харчування
 • Післяопераційна реабілітація
 • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.