Меню

Дисплазія кульшового суглоба і вроджений вивих стегна

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання

Дисплазія кульшового суглоба - найчастіша вроджена ортопедична патологія, зустрічається в Україні в середньому у кожного 7-го новонародженого. Природжений вивих стегна зустрічається набагато рідше - приблизно 1 випадок на тисячу новонароджених.

portrait-young-family.jpg

Слово дисплазія в буквальному перекладі означає незрілість, недорозвиток тазостегнового суглоба. Дисплазія може бути «легка» і «виражена», від цього залежить тактика лікування. Також лікування дисплазії залежить від віку пацієнта. 

Які причини дисплазії тазостегнового суглоба?

Причин для виникнення дисплазії тазостегнового суглоба дуже багато. Основна з них - спадкова схильність, тазове передлежання плоду під час вагітності, патологія 1 триместру вагітності, маловоддя і багато інших. Іноді врождений нормальний тазостегновий суглоб може відставати у подальшому розвитку, не відповідаючи віку - тоді ця дисплазія вважатиметься не вродженою, а «придбаною».

Які симптоми дисплазії кульшового суглоба?

  • обмеження розведення стегон (або надмірне їх розведення);   
  • клацання (відчуття хрускоту) при розведенні стегон; 
  • асиметрія стегнових складок.

Однак ці ознаки, що визначаються “на око”, не доводять дисплазію на 100% і є так званими ймовірними ознаками, які можуть зустрічатися і в нормі. Абсолютним доказом норми або патології можуть служити тільки об'єктивні методи дослідження - рентгенівське дослідження і ультразвукова діагностика.

Діагностика дисплазії тазостегнового суглоба

Історично до середини 80-х років єдиним об'єктивним методом дослідження було рентгенівське дослідження, яке і зараз не втратило свого значення і незамінне для діагностики стану суглобів дітей старше року. Для новонароджених і дітей до 1 року золотим світовим стандартом діагностики є ультразвукове дослідження. У таких країнах, як Австрія, Німеччина, Швейцарія ультразвукове дослідження кульшових суглобів проводиться абсолютно всім дітям ще в пологовому будинку.

В Україні ультразвукове дослідження кульшових суглобів новонароджених проводиться вже понад 20 років, однак досі ще залишається багато питань: наскільки це достовірний метод діагностики. Відповідь однозначна - метод абсолютно достовірний, а різночитання в діагнозі виникають не через недоліки методу, а через помилки його виконання, а точніше через непрофесіоналізм фахівця, який виконує дослідження. Адже отримується зображення суглоба залежить від того, наскільки правильно лікар встановив датчик. Адже не правильний усього на пару градусів нахил датчика призводить до неправильно зробленого зображення, і, відповідно, до хібного діагнозу.

Для того, щоб уникнути таких помилок, існує чітко прописана техніка дослідження і необхідні «розпізнавальні пункти», розроблені основоположником методу УЗД діагностики тазостегнового суглоба, професором Р. Графом з Австрії. У разі, коли УЗД-знімок коректний, а тільки такий знімок і може аналізуватися, - ультразвукове дослідження для дітей у віці до року - більш точний метод, ніж рентген, тому що показує хрящові компоненти суглоба, не видимі на рентгені, а у малюків тазостегновий суглоб у великій мірі хрящовий.
У нас найбільший досвід ультразвукової діагностики дисплазії тазостегнових суглобів в Україні.

У нашому Медичному центрі УЗ-діагностику проводить Вовченко Ганна Яківна - провідний фахівець України в області УЗ-дослідження суглобів, учениця засновника методу професора Р. Графа. У 1993 році Ганна Яківна пройшла у нього навчання в Австрії, і з тих пір вже в Україні навчила понад 200 лікарів. Тема її кандидатської дисертації, захищеної в 1996 році, теж присвячена дисплазії - «Рання діагностика дисплазії кульшового суглоба».

У нашому Медичному центрі проводиться як діагностика, так і лікування дисплазії кульшових суглобів. Досвідчені ортопеди консультують і підбирають індивідуальний курс лікування, спрямований на швидке одужання і профілактику небажаних наслідків дисплазії.

НАЙЧАСТІШІ ПИТАННЯ БАТЬКІВ:  

Що таке дисплазія тазостегнових суглобів, в чому причина її виникнення, чи не пов'язана вона з неправильним веденням пологів, або нанесеної дитині в пологовому будинку травмою?

Дисплазія кульшових суглобів, в перекладі на українську мову означає незрілість (недорозвиток) тазостегнових суглобів. Цей стан суглобів не пов'язаний з родовою травмою і відноситься до вроджених захворювань. Основні причини виникнення дисплазії тазостегнових суглобів:
  • спадкове порушення його формування;
  • тазове передлежання, маловоддя, підвищений тонус матки під час вагітності; 
  • патологія перебігу вагітності; 
  • недоношеність;
  • спадкова (сімейна) розслабленість сумочно-зв'язкового апарату.
Мають значення також фактори, які діють після пологів:
  • патологія нервової системи новонародженого (в основному гіпертонус);
  • рахіт;
  • дисбактеріоз;
  • неправильне вигодовування і туге сповивання.
Які симптоми дозволяють запідозрити дисплазію? У моєї дитини несиметричні складочки - чи обов'язково це говорить про дисплазії тазостегнових суглобів?

Основні симптоми дисплазії тазостегнових суглобів (тут ми не розглядаємо випадки з вродженим вивихом стегна):
  • симптом обмеження, або асиметрії відведення стегон (або розхитаність тазостегнових симптомів);
  • симтом «клацання» - при розведенні стегон дитини лікар відчуває характерний хрускіт в тазостегновому суглобі;
  • асиметрія шкірних складок (сідничних, стегнових, підколінних). Цей симптом не обов'язково свідчить про дисплазію, він може спостерігатися і у здорових дітей.
Увага!!!!! На жаль, зустрічаються безсимптомні випадки дисплазії (їх чимало, близько 18%), тому точно встановити діагноз дозволяють тільки об'єктивні методи - ультразвукове або рентгенологічне дослідження.
   
Чи може дисплазія пройти сама?

Результат дисплазії, яку не лікують, насамперед, залежить від ступеня недорозвитку суглоба (наскільки скошений дах тазостегнового суглоба, недорозвинена голівка стегна), а також від супутніх умов, що гальмують розвиток (гіпертонус, дисбактеріоз, рахіт і т.д.).
Якщо дисплазія тазостегнових суглобів виражена мінімально, а також відсутні будь-які обтяжливі чинники, в 50% вона може ліквідуватися мимовільно. Подумайте! 50% - це кожна друга дитина, невідомо, хто з них може виявитись вашим. При вираженій дисплазії кульшових суглобів, підвивиху і вивиху стегон спонтанна нормалізація не відбувається. Не лікуючи дисплазію, якщо не станеться її ускладнення і внаслідок скошеності даху тазостегнового суглоба не відбудеться підвивих або вивих стегна, ваша дитина буде скаржитися на швидку стомлюваність, болі в ногах наприкінці дня і після фізичного навантаження, з'явиться кульгавість.
При вивиху стегон, яким може ускладнитися нелікована дисплазія тазостегнових суглобів, крім перерахованих вище скарг буде впадати в очі кульгавість пірнаючого типу, так звана «качина хода».
   
Що буде, якщо дисплазію не лікувати? Чи можуть вилікувати дисплазію масажист, бабка, екстрасенс ...

Іноді батьки сподіваються, що дисплазію «вправить» бабка-костоправ, але цього не може бути. Бабка, якщо вона дійсно володіє якимись навичками, може вправити травматичний вивих, але потім все одно знадобиться гіпсова пов'язка, а в разі вродженої дисплазії (недорозвиток) суглоба, ніякі її маніпуляції не можуть привести до миттєвого дорозвитку суглоба.
Масаж корисний для лікування дисплазії кульшових суглобів, він прискорює дорозвиток, але його необхідно використовувати в комплексі з іншими заходами, призначеними ортопедом. Не слід довіряти заявам масажиста типу «я вилікував 150 дітей з дисплазією не використовуючи стремена»: або це були випадки, коли дисплазії просто не було, або вона була настільки мінімальна, що могла пройти мимоволі, взагалі без лікування, в тому числі і масажу.
  
Як довго лікувати дисплазію?

Терміни лікування дисплазії індивідуальні і залежать від ступеня недорозвитку суглобів. При недорозвитку середнього ступеня термін від початку лікування до повного лікування становить близько 3 місяців.

Кажуть (невропатолог, масажист ....), що стремена шкодять лікуванню тонуса, як вчинити?

Думка про те, що стремена Павлика заважають лікуванню підвищеного тонусу помилкове, хоча навіть якби це було і так, наявність одного захворювання не виключає необхідність лікувати інше. На час масажу у хворих з дисплазією кульшових суглобів (це не відноситься до хворих з вродженим вивихом стегон) стремена можна знімати.

Чи не шкідливе рентгенологічне дослідження при дисплазії кульшового суглоба?

До теперішнього часу не зафіксовані шкідливі наслідки від одноразового або дворазового рентгенівського дослідження. Ще 20 років тому не було іншої альтернативи для об'єктивної постановки діагнозу дисплазії тазостегнового суглоба. В даний час, з появою ультразвукового дослідження, рентгенівське дослідження мало використовується в розвинених країнах і застосовується у дітей старше 1 року, коли вже неможливо провести ультразвукову діагностику.   

Наскільки вірогідно УЗД для діагностики дисплазії?
  
Ультразвукове дослідження кульшових суглобів у дітей у віці від 1 доби до 1 року в даний час є найбільш точним методом, його точність вище, ніж у рентгенівського дослідження. В Австрії, Швейцарії та Німеччини цей метод є обов'язковим, і УЗ діагностика проводиться кожному новонародженому при виписці з пологового будинку. 
   
Яка діагностика і лікування дисплазії тазостегнового суглоба в інших країнах?

Основним діагностичним методом, застосовуваним у дітей молодше року, є ультразвукове дослідження. Рідше використовується рентгенівське дослідження. Закордоном використовуються різної конструкції пристрої, засновані на одному принципі лікування - забезпечити постійне, стійке розведення ніжок дитини, при якому максимально швидко відбувається доразвиток суглобів. Різні види ортопедичних пристроїв представлені нижче.
lechenie_displazii_02.jpglechenie_displazii_03.jpglechenie_displazii_04.jpg

Що, крім ортопедичного лікування, можна порекомендувати дітям з дисплазією кульшових суглобів для якнайшвидшого одужання?

Для якнайшвидшого дорозвитку тазостегнового суглоба, крім лікування на відвідному пристрої, вкрай необхідний спеціальний комплекс вправ на розведення ніжок, масаж ніжок та сідниць, ванни з морською сіллю, повноцінне харчування, гуляння на свіжому повітрі 4-6 годин в день, сонячні ванни в літній час, в зимовий час - загальне опромінення кварцом, вітамін Д.

Бабуся каже, що якщо не сповивати дитину - ноги будуть кривими?
Чи корисні для дітей з дисплазією памперси?

Думка про те, що необхідно туге сповивання ніжок дитини не тільки помилкова, таке сповивання ще й шкідливе. Суглоби краще розвиваються в положенні ніжок у розведенні, тому використання памперсів корисне, особливо у дітей з дисплазією кульшових суглобів.

Чи можна носити дитину в рюкзаці?

Існують різні моделі рюкзаків для носіння дитини. Використовування будь-якого з них корисно для тазостегнових суглобів, однак не всі з цих моделей містять жорстку спинку, необхідну дітям, які ще не сидять самостійно. Це обмежує застосування м'яких рюкзаків, воно можливе тільки у старших дітей. Моделі з жорсткою спинкою корисні для новонароджених і можуть бути використані, як тільки дитина починає самостійно тримати голову.   

Чи корисні ходунки і стрибуни дитині з дисплазією?

Не рекомендуємо застосовувати ходунки і стрибуни для дітей з дисплазією кульшових суглобів, навіть після її остаточного одужання. Ці пристрої стимулюють бажання дитини швидше почати ходити, тоді як наша задача - забезпечити максимальне розвантаження тазостегнових суглобів і дати суглобу більше часу, щоб зміцніти.   

Що рекомендується дітям з дисплазією кульшових суглобів після лікування в майбутньому?

Після лікування дисплазії кульшових суглобів (це не відноситься до хворих з вродженим вивихом і підвивихи стегон) дитина практично здорова, однак таким дітям не рекомендується професійно займатися спортом, крім водних видів, а також вкрай необхідно залишатися стрункими, так як надмірна вага надзвичайно шкідлива для суглобів . Необхідно також пам'ятати, що дисплазія тазостегнових суглобів є спадковою, тому необхідно перевіряти братів, сестер і наступне покоління.

Замовити дзвінок

Записатись на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

  • 10 років на ринку медичних послуг України
  • > 25 років досвіду у провідних фахівців
  • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
  • > 150 000 консультацій
  • > 7 500 операцій
  • Всі види знеболення
  • Операційний блок - за світовими стандартами
  • Всі ліки і матеріали в наявності
  • Одномісні палати
  • Триразове харчування
  • Післяопераційна реабілітація
  • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.