Меню

Препателярний бурсит та інші бурсити коліна

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання

Препателярний бурсит - захворювання опорно-рухового апарату, обумовлене запаленням препателярної сумки. Захворювання проявляється набряком передньої поверхні колінного суглоба - над наколінником, болючістю при розгинанні і згинанні в колінному суглобі, при опорі на колінний суглоб.

bursit.jpgbursit-2.jpg
          
ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ ПРЕПАТЕЛЯРНОГО БУРСИТУ

Причини запалення можуть бути різними: від банальної травми до інфекції. За класифікацією виділяють септичні (інфекційні) і асептичні (запальні) бурсити. Для препателярної сумки характерними є обидва види бурситів.

У деяких випадках препателярная сумка може пошкодитися в результаті прямого механізму травми, наприклад, удару або падіння на коліно. Травма викликає надриви тканин препателярної сумки і крововилив в порожнину сумки. У деяких випадках кров може повністю заповнити порожнину препателярної бурси і бурса може роздутися, в результаті чого колінний суглоб приймає характерну форму. Вважається, що скупчена в порожнині препателярної сумки кров запускає запальну реакцію. В результаті запалення стінки препателярної сумки потовщуються, стають не такими еластичними, і їх ковзаючі властивості зникають. В результаті чого розвивається препателярний бурсит.

Препателярний бурсит може виникнути через постійний тиск на надколінок. Деякі працівники виконують роботу в положенні, спираючись колінами на тверду поверхню. Якщо коліно постійно травмується - це призводить до розвитку запалення і розвивається препателярний бурсит.

Препателярний бурсит може бути викликаний інфекцією. Невелика подряпина або укол в область препателярної сумки може привести до її інфікування.

Або ж після травми інфекція може потрапити в пошкоджені тканини препателярної сумки з кровотоком з осередку хронічної інфекції в організмі, наприклад, карієсного зуба. Інфекція призводить до скупчення гною в порожнині препателярної сумки. Наслідки інфекційного препателярного бурситу можуть бути досить серйозними.

СИМПТОМИ ПРЕПАРТЕЛЯРНОГО БУРСИТУ

Препателярний бурсит проявляється болем і припухлістю над надколінком. При огляді під час пальпації препателярна сумка зазвичай болюча. При цьому стані боляче встати коліном на тверду поверхню. Якщо препателярний бурсит довго не проходить, то запалення переходить в хронічне. Може з'явитися відчуття, що в препателярній сумці в запальній рідині з'явилися грудочки. Це говорить про те, що препателярна сумка у відповідь на хронічне запалення стала ще товща і сформувалися складки. Ці складки і відчуваються як грудочки.
Препателярная сумка може збільшуватися в розмірах у кілька разів. Це відбувається за рахунок потовщення стінок препателярної сумки і наповнення препателярної сумки запальною рідиною. Кількість запальної рідини, як правило, пов'язано з фазою запалення. Якщо запалення в активній фазі, то кількість запальної рідини збільшується, і сумка збільшується в розмірах. При великих розмірах препателярної сумки колінний суглоб при погляді збоку приймає характерний вид.

Якщо виникає інфекція препателярної сумки, то коліно стає припухлим, дуже болючим і теплим на дотик. В даному випадку, крім місцевих ознак запалення (біль, почервоніння, підвищення місцевої температури, набряку), розвиваються загальні: підвищення температури тіла, озноб, зміни в аналізі крові. Потрібно екстрене хірургічне втручання - розтин і дренування препателярної сумки. Якщо не звертатися до лікаря і не виконати розтин препателярної сумки, то гній може самостійно прорватися, але при цьому можуть виникнути системні ускладнення.

ДІАГНОСТИКА ПРЕПАТЕЛЯРНОГО БУРСИТУ

Диференціальний діагноз бурситу препателярної сумки проводиться з такими захворюваннями, як подагра, ревматоїдний артрит, септичний артрит колінного суглоба.
Діагноз бурситу препателярної сумки стає очевидним після огляду пацієнта, не потрібно використання спеціальних методів обстеження. Якщо все ж потрібно дообстеження, то УЗД дозволяє швидко і впевнено підтвердити діагноз препателярного бурситу.

Якщо для лікаря не ясно, є бурсит запальним або інфекційним, то виконується пункція препателярної сумки і отриманий зразок рідини відправляється на дослідження в лабораторію. Виконуються посіви рідини на виявлення мікрофлори та визначення її чутливості до антибактеріальних препаратів. Таким чином лікар отримує відповідь на два питання: є бурсит інфекційним або запальним і, якщо бурсит інфекційний, то яким антибіотиком його потрібно лікувати.

ЛІКУВАННЯ ПРЕПАТЕЛЯРНОГО БУРСИТУ

Консервативне лікування

Травматичний бурсит препателярної сумки можна лікувати консервативно. Якщо в результаті травми накопичилася значна кількість крові, то виконується пункція товстою голкою або виконується невеликий надріз, щоб стерти всю скупчену кров з порожнини препателярної сумки. Питання про доцільність пункції вирішується лікарем. Існує невеликий ризик інфікування препателярної сумки під час виконання даних маніпуляцій, тому пункція виконується в перев'язочному кабінеті з дотриманням всіх правил асептики і антисептики. Після виконання пункції накладається стерильна пов'язка.

Хронічний бурсит препателярної сумки є проблемою, яка може знизити працездатність і погіршити якість життя. Набряк і біль - основні прояви. Звичайні повсякденні дії можуть доставляти дискомфорт. Лікування зазвичай починається зі спроби зняти запальний синдром. Заходами щодо зняття запалення є спокій в колінному суглобі і використання протизапальних засобів. Такі препарати, як диклофенак та ібупрофен використовуються, щоб зняти запалення і набряк.

Якщо в сумці є запальна рідина, то може бути виконана пункція з метою видалення рідини і подальшого її лабораторного дослідження. Під час пункції (за умови, що немає ознак інфекції в порожнині препателярної сумки і відсутності інших протипоказань) може бути введено невелику кількість стероїдного засобу, такого, як солі бетаметазону. Стероїдні препарати є сильними протизапальними засобами. Його протизапального ефекту може вистачити на кілька тижнів.

Необхідна консультація з лікарем-фізіотерапевтом, який допоможе підібрати фізіотерапевтичні процедури, враховуючи всі особливості та протипоказання.

Використання тепла, холоду, ультразвуку або УВЧ зазвичай допомагає зменшити біль і набряк. Використання холоду або теплових процедур допоможуть поліпшити стан в домашніх умовах. Холод зазвичай показаний відразу після травми, теплові процедури - під час хронічного запалення; в будь-якому випадку застосування будь-яких методів впливу слід обговорити з лікарем.

Якщо бурсит є інфекційним, то препателярна сумка повинна бути повністю дренована, тобто видалена вся запальна рідина або гній. Обов'язковою умовою є забезпечення спокою колінного суглобу та призначення антибактеріальних препаратів. Пацієнти з інфекційним бурситом спостерігаються лікарем до повного зникнення запалення.

Оперативне лікування

Дренування препателярної сумки.
Якщо розвивається гостра інфекція, або в результаті дослідження отриманої з препателлярной сумки рідини висіялись мікроорганізми, то необхідно дренування препателярної сумки. Препателярна сумка розкривається хірургічним шляхом, тобто виконується невеликий розріз, через який виділення можна повністю дренувати. Іноді для поліпшення відтоку доцільне використання трубки або напівтрубки. Після того, як забезпечений відтік виділень, пацієнт спостерігається до повного загоєння рани. Зазвичай поліпшення настає протягом декількох днів. При інфекційному бурситі обов'язково призначаються антибактеріальні препарати.

Видалення бурси (бурсектомія).
При хронічному бурситі стінки сумки потовщуються, сумка збільшується в розмірах, з'являються складки сумки. При консервативному лікуванні вдається зняти запалення, але через якийсь час запальний процес знову загострюється. Виконувати роботу і повсякденні дії стає важко. В даному випадку варто подумати про хірургічне лікування - видалення препателярної сумки.

Робиться розріз в проекції препателярної сумки. Сумка видаляється. Визначення меж сумки зазвичай не викликає труднощів, так як стінки її значно потовщені. Після цього рану зашивають пошарово. Після проведення операції доцільно на кілька днів помістити ногу в тутор для забезпечення спокою і кращого загоєння післяопераційної рани, після чого можна починати реабілітаційні заходи. Так як в даній ділянці необхідно забезпечити ковзання шкіри над надколінком, в організмі утворюється нова сумка зі сполучної тканини. Це відбувається в процесі реабілітації через деякий час після операції. Для того, щоб цей процес пройшов без ускладнень доцільно пройти визначену програму реабілітації.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ПІСЛЯ ЛІКУВАННЯ ПРЕПАРАТЛЯРНОГО БУРСИТУ

Під час консервативного лікування будь-якої спеціальної реабілітації, як правило, не потрібно. Необхідно обмежити рухову активність в колінному суглобі на період розвитку запалення. Після того, як запалення починає зменшуватися, допускається збільшення навантаження і амплітуди рухів в колінному суглобі. Декому не спричиняє дискомфорту збільшена в розмірах препателярна сумка. Препателярний бурсит, який не пов'язаний з інфекційним процесом, може проходити самостійно без будь-якого лікування.

Після операції для кращого загоєння рани колінний суглоб фіксують тутором. Якщо загоєння рани проходить без ускладнень, то тутор знімають на 3-5 добу і починають процес реабілітації. Перші кілька занять проводяться з інструктором з лікувальної фізкультури, який допомагає виконувати необхідні вправи. Зазвичай реабілітація не викликає проблем і пацієнти після кількох занять можуть займатися вдома без контролю інструктора.

Відновлення проходить досить швидко. Якщо робота не пов'язана з постійними рухами в колінному суглобі і опорою на коліно, то повернутися до повсякденної діяльності можливо вже через 3-4 тижні. Якщо необхідна опора на коліно, то реабілітація може зайняти 2-3 місяці. Протягом цього часу необхідно повністю уникати опори на коліно.

ДОВІРТЕ ТУРБОТУ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я ПРОФЕСІОНАЛАМ!
     

Замовити дзвінок

Тема форми

Записатися на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

 • 10 років на ринку медичних послуг України
 • > 25 років досвіду у провідних фахівців
 • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
 • > 150 000 консультацій
 • > 7 500 операцій
 • Всі види знеболення
 • Операційний блок - за світовими стандартами
 • Всі ліки і матеріали в наявності
 • Одномісні палати
 • Триразове харчування
 • Післяопераційна реабілітація
 • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.