Меню

Ліктьовий бурсит

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання


Ліктьовий бурсит (бурсит ліктьової сумки, бурсит ліктьового суглоба) - це запалення ліктьової сумки, яка розташована між шкірними покровами і ліктьовим відростком ліктьової кістки.

Сумка розташовується на задній поверхні в області ліктьового суглоба. При запаленні в сумці з'являється запальна рідина, а стінки сумки потовщуються і стають болючими. Бурсит ліктьової сумки може викликати ряд проблем, обумовлених обмеженням функції ліктьового суглоба.
16 (1).jpgloktevoj-bursit1.jpg
 
Причини розвитку ліктьового бурситу (бурситу ліктьової сумки, бурситу ліктьового суглоба)

Причини запалення можуть бути різними: від банальної травми до інфекції. За класифікацією виділяють септичні (інфекційні) і асептичні (запальні) бурсити. Для ліктьової сумки характерними є обидва види бурситу.

У деяких випадках ліктьова сумка може пошкодитися в результаті прямого механізму травми, наприклад, удару або падіння на область ліктьового суглоба. Травма викликає надриви тканин ліктьової сумки і крововилив в порожнину ліктьової сумки. У деяких випадках кров може повністю заповнити порожнину ліктьової бурси і бурса може роздутися, в результаті чого ліктьовий суглоб приймає характерну форму.

Вважається, що скупчена в порожнині ліктьової сумки кров запускає запальну реакцію. В результаті запалення стінки ліктьової сумки потовщуються, стають не такими еластичними, і їх ковзні властивості зникають. В результаті розвивається бурсит ліктьової сумки.

Бурсит ліктьової сумки може виникнути через постійний тиск на область ліктьового суглоба. Дехто виконує роботу, опираючись ліктями на тверду поверхню.

Якщо лікоть постійно травмується, це призводить до розвитку запалення, і розвивається бурсит ліктьової сумки. Бурсит ліктьової сумки може бути викликаний інфекцією. Невелика подряпина або укол в область ліктьової сумки може привести до її інфікування. Або ж після травми інфекція може потрапити в пошкоджені тканини ліктьової сумки з кровотоком із джерела хронічної інфекції в організмі, наприклад, каріозного зуба.

Інфекція призводить до скупчення гною в порожнині ліктьової сумки. Наслідки інфекційного ліктьового бурситу можуть бути досить серйозними.
 
Симптоми ліктьового бурситу

Бурсит ліктьової сумки проявляється болем і припухлістю в області ліктьового відростка. При огляді під час пальпації ліктьова сумка болюча. При цьому стані руку дуже боляче поставити ліктем на тверду поверхню.

Якщо бурсит ліктьової сумки довго не проходить, то запалення переходить в хронічне. Може з'явитися відчуття, що в ліктьовій сумці в запальній рідини з'явилися грудочки.

Це говорить про те, що ліктьова сумка у відповідь на хронічне запалення стала ще товще і сформувалися складки. Ці складки і відчуваються як грудочки.
 
Ліктьова сумка може збільшуватися в розмірах у кілька разів. Це відбувається за рахунок потовщення стінок ліктьової сумки і наповнення ліктьової сумки запальною рідиною. Кількість запальної рідини, як правило, пов'язано з фазою запалення. Якщо запалення в активній фазі, то кількість запальної рідини збільшується і сумка збільшується в розмірах. При великих розмірах ліктьової сумки ліктьовий суглоб при огляді збоку приймає характерний вид.

Якщо виникає інфекція ліктьової сумки, лікоть стає опухлим, дуже болючим і теплим на дотик. В даному випадку крім місцевих ознак запалення (біль, почервоніння, підвищення місцевої температури, набряку), розвиваються загальні - підвищення температури, озноб, зміни в аналізі крові.

Потрібно екстрене хірургічне втручання - розтин і дренування ліктьової сумки. Якщо не звертатися до лікаря і не виконати розтин ліктьової сумки, то гнійник може самостійно прорватися, але при цьому можуть виникнути системні ускладнення.

Діагностика ліктьового бурситу

Диференціальний діагноз бурситу ліктьової сумки проводиться з такими захворюваннями, як подагра, ревматоїдний артрит, септичний артрит ліктьового суглоба.
 
Діагноз бурситу ліктьової сумки стає очевидним після огляду пацієнта. Діагноз настільки очевидний, що не потрібне використання спеціальних методів обстеження, за винятком рентгенограми (знімка) ліктьового суглоба в боковій проекції.

Рентгенограма потрібна не для встановлення діагнозу, а для того, щоб оцінити стан ліктьового відростка ліктьової кістки. Іноді внаслідок травми або хронічного запалення на ліктьовому відростку утворюється остеофіт (кістковий шип).

Остеофіт часто додатково травмує ліктьову сумку, підтримуючи запалення.

Рентгенограма допомагає вирішити питання про вибір методу лікування бурситу ліктьової сумки. Якщо остеофіт на ліктьовому відростку досить великих розмірів, то доцільно виконати хірургічне лікування бурситу з резекцією остеофіту.

Якщо для лікаря не ясно, є бурсит запальним або інфекційним, то виконується пункція ліктьової сумки і отриманий зразок рідини відправляється на дослідження в лабораторію. Виконуються посіви рідини на виявлення мікрофлори та визначення її чутливості до антибактеріальних препаратів.

Так лікар отримує відповідь на два питання: є бурсит інфекційним або запальним і, якщо бурсит інфекційний, то яким антибіотиком його потрібно лікувати.

Лікування ліктьового бурситу

Консервативне лікування.
Травматичний бурсит ліктьової сумки можна лікувати консервативно. Якщо в результаті травми накопичилася значна кількість крові, то виконується пункція товстою голкою або виконується невеликий надріз, щоб прибрати всю накопичену кров з порожнини ліктьової сумки. Питання про доцільність пункції вирішується лікарем.

Існує невеликий ризик інфікування ліктьової сумки під час виконання даних маніпуляцій, тому пункція виконується в перев'язочному кабінеті з дотриманням усіх правил асептики і антисептики. Після виконання пункції накладається стерильна пов'язка.
 
Хронічний бурсит ліктьової сумки є проблемою, яка може знизити працездатність і погіршити якість життя. Набряк і біль - основні прояви. Звичайні повсякденні дії можуть доставляти дискомфорт. Лікування зазвичай починається зі спроби зняти запальний синдром.
Заходами щодо зняття запалення є спокій в ліктьовому суглобі і використання протизапальних засобів. Такі препарати, як диклофенак, вольтарен, ібупрофен використовуються, щоб зняти запалення і набряк.
   
Якщо в сумці є запальна рідина, то може бути виконана пункція з метою видалення рідини і подальшого її лабораторного дослідження. Під час пункції за умови, що немає ознак інфекції в порожнині ліктьовий сумки і відсутності інших протипоказань, може бути введено невелику кількість стероїдного засобу, такого, як кортизон.

Стероїдні препарати є сильними протизапальними засобами. Його протизапального ефекту може вистачити на кілька тижнів.

Необхідна консультація з лікарем-фізіотерапевтом. Фізіотерапевт допоможе підібрати фізіотерапевтичні процедури, враховуючи всі особливості та протипоказання.

Використання тепла, холоду, ультразвуку зазвичай допомагає зменшити біль і набряк. Використання холоду або теплових процедур допоможуть поліпшити стан в домашніх умовах. Холод зазвичай показаний відразу після травми, теплові процедури - під час хронічного запалення; у будь-якому разі застосування будь-яких методів впливу слід обговорити з лікарем.

Якщо бурсит є інфекційним, то ліктьова сумка повинна бути повністю дренована, тобто, видалена вся запальна рідина або гній. Обов'язковою умовою є забезпечення спокою ліктьового суглобу і призначення антибактеріальних препаратів. Пацієнти з інфекційним бурситом спостерігаються лікарем до повного зникнення запалення.
hqdefault.jpg

Оперативне лікування.  
Дренування ліктьової сумки.
Якщо розвивається гостра інфекція або в результаті дослідження отриманої з ліктьової сумки рідини висіяти мікроорганізми, то необхідно дренування ліктьової сумки. Ліктьова сумка розкривається хірургічним шляхом, тобто виконується невеликий розріз, через який виділення можна повністю дренувати. Іноді для поліпшення відтоку доцільно використання трубки або напівтрубки. Після того, як забезпечений відтік виділень, пацієнт спостерігається до повного загоєння рани.

Зазвичай поліпшення настає протягом декількох днів. При інфекційному бурситі обов'язково призначаються антибактеріальні препарати.
  
Видалення бурси (бурсектомія).
При хронічному бурситі стінки сумки потовщуються, сумка збільшується в розмірах, з'являються складки сумки. При консервативному лікуванні вдається зняти запалення, але через якийсь час запальний процес знову загострюється. Виконувати роботу і повсякденні дії стає важко. В даному випадку варто подумати про хірургічне лікування - видалення ліктьової сумки.

Робиться розріз в проекції ліктьової сумки. Сумка розсікається. Визначення меж сумки зазвичай не викликає труднощів, так як стінки її значно потовщені. Після видалення самої сумки обов'язково оглядається ліктьовий відросток. Будь-яка нерівність на ліктьовому відростку повинна бути видалена, а його поверхня згладжена. Після цього шкіру зашивають пошарово. Після проведення операції доцільно на кілька днів помістити руку в шину для забезпечення спокою і кращого загоєння післяопераційної рани, після чого можна починати реабілітаційні заходи.

Так як в даній ділянці необхідно забезпечити пересування шкіри над ліктьовим відростком, в організмі утворюється нова сумка зі сполучної тканини. Це відбувається в процесі реабілітації через деякий час після операції. Для того, щоб цей процес пройшов без ускладнень, доцільно пройти визначену програму реабілітації.

Реабілітація після лікування ліктьового бурситу
Під час консервативного лікування будь-якої спеціальної реабілітації як правило не треба. Необхідно обмежити рухову активність в ліктьовому суглобі на період розвитку запалення. Після того, як запалення починає відступати, допускається збільшення навантаження і амплітуди рухів в ліктьовому суглобі. Деяким пацієнтам не доставляє занепокоєння збільшена в розмірах ліктьова сумка. Ліктьовий бурсит, який не пов'язаний з інфекційним процесом, може походити самостійно без будь-якого лікування.

Після операції для кращого загоєння рани ліктьовий суглоб фіксують гіпсовою шиною. Якщо загоєння рани проходить без ускладнень, то шину знімають на 3-5 добу і починають процес реабілітації.

Перші кілька занять проводяться з інструктором з лікувальної фізкультури, який допомагає виконувати необхідні вправи. Зазвичай реабілітація не викликає проблем, і пацієнти після кількох занять можуть займатися вдома без контролю інструктором.

Відновлення проходить досить швидко. Якщо робота не пов'язана з постійними рухами в ліктьовому суглобі і опорою на лікоть, то повернутися до повсякденної діяльності можливо вже через 3-4 тижні.

Якщо необхідна опора на лікоть, то реабілітація може зайняти 2-3 місяці. Протягом цього часу необхідно повністю уникати опори на ліктьовий суглоб.

ДОВІРТЕ ТУРБОТУ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я ПРОФЕСІОНАЛАМ!
   

Замовити дзвінок

Записатись на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

  • 10 років на ринку медичних послуг України
  • > 25 років досвіду у провідних фахівців
  • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
  • > 150 000 консультацій
  • > 7 500 операцій
  • Всі види знеболення
  • Операційний блок - за світовими стандартами
  • Всі ліки і матеріали в наявності
  • Одномісні палати
  • Триразове харчування
  • Післяопераційна реабілітація
  • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.