Меню

Пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки

Повний спектр ортопедичних послуг: від діагностики, до повного одужання

Задня схрещена (хрестоподібна) зв'язка є важливим структурним елементом колінного суглоба. Вона стабілізує колінний суглоб і не дає гомілці надмірно зміщуватися назад (Мал. 1).

977d80e731.jpg

Мал. 1. Правий колінний суглоб (вид спереду, без наколіннику)
A – суглобовий хрящ
B – передня хрестоподібна зв’язка
C – зовнішній (латеральний) меніск
D – малогомілкова (зовнішня) колатеральна зв’язка
E – задня хрестоподібна зв’язка
F – внутрішній (медіальний) меніск
G – великогомілкова (внутрішня) колатеральна зв’язка

Розрив задньої схрещеної зв'язки є одним з найбільш важких пошкоджень колінного суглоба, так як задня схрещена зв'язка є своєрідним «ключем» колінного суглоба. І, якщо пошкодження передньої схрещеної зв'язки дозволяє пацієнтові виконувати щоденну активність практично без обмежень, то при розриві задньої схрещеної зв'язки пацієнт не може навіть нормально ходити.

На щастя, задня схрещена зв'язка рветься в рази рідше, ніж передня. Якщо всі випадки пошкодження зв'язок колінного суглоба прийняти за 100%, то від 8 до 10% складуть пошкодження задньої схрещеної зв'язки.

Травма, при якій може пошкодитися задня схрещена зв'язка, носить характер високоенергетичної. Найчастіше це трапляється в результаті автотрощі: удар по передній частині гомілки пішохода бампером автомобіля, або удар передньою частиною гомілки водія або пасажира по зміщеному торпедо салону автомобіля.

Рідше - в високошвидкісних видах спорту: під час удару об перешкоду зігнутим коліном в гірськолижному спорті та сноубордингу; в ігрових і контактних видах спорту при зіткненні з іншим гравцем.
2 (2).jpg
Як правило, розрив задньої схрещеної зв'язки є причиною вивиху гомілки і часто супроводжується пошкодженням передньої схрещеної, зовнішньої і внутрішньої бокових зв'язок, капсули суглоба і навіть судин і нервів підколінної області.
 
Які симптоми при розриві або пошкодженні задньої схрещеної зв'язки?
 
Зазвичай в гострий період пошкодження зв'язки пацієнт скаржиться на біль, набряк і порушення рухів в колінному суглобі. Слід зазначити, що набряк колінного суглоба виражений не так значно, як, наприклад, при пошкодженні передньої схрещеної зв'язки. Це пов'язано з тим, що задня схрещена зв'язка в повному обсязі знаходиться в колінному суглобі, і кровотеча, неминуча при розривах будь-яких зв'язок, відбувається в підколінній області, де вже немає суглобової сумки. Тому пацієнти часто відзначають появу «синця» на задній поверхні гомілки.
Біль досить виражений, вимагає прийому знеболюючих. Порушення рухів у коліні і ходьби - різке. Стан коліна поліпшується дуже повільно (протягом декількох місяців). Парадоксально, але у пацієнтів, які отримали травму в результаті автотрощі, діагноз розриву задньої схрещеної зв'язки часто не встановлюється, хоча всі вони доставляються в лікувальні установи. Це відбувається через те, що увага лікарів зосереджена на виявленні ушкоджень внутрішніх органів, черепа, переломів кісток, хворі часто перебувають без свідомості. Тому, при виникненні порушень в колінному суглобі після дорожньо-транспортної пригоди, пацієнту слід в першу чергу перевірити у фахівця стан задньої схрещеної зв'язки.
 При пошкодженні задньої схрещеної зв'язки, а особливо в поєднанні з пошкодженням бокових зв'язок, функція колінного суглоба різко порушується. Відбувається ненормальне зміщення кісток суглоба під час кожного кроку, швидкий знос хряща колінної чашечки і внутрішньої половини колінного суглоба, і розвиток важких форм деформуючого артрозу.

Яка діагностика розриву або пошкодження задньої схрещеної зв'язки?

1. Огляд травмованого суглоба лікарем ортопедом і проведення спеціальних тестів для визначення ступеня нестабільності в суглобі (зворотній pivot shift, зворотній Lachman-test, зворотній driver test). Як правило, порушення стабільності коліна при розриві задньої схрещеної зв'язки досить грубі і досить легко виявляються.

Винятком становлять випадки одночасного пошкодження декількох зв'язок. Клінічна діагностика ушкоджень зв'язок в таких випадках вимагає великого досвіду фахівця.
3 (2).jpg
Різке западання гомілки при розриві задньої схрешеної зв'язки
4 (2).jpg
Позитивний зворотній driver test

2. Рентгенографія колінного суглоба не виявляє власне пошкодження задньої схрещеної зв'язки, за винятком випадків її відриву з кістковим фрагментом. Однак при аналізі рентгенограм можна відзначити, як ненормальне становище кісток суглоба відносно одне одного, так і відривні переломи, викликані пошкодженням інших зв'язок, найчастіше - зовнішньої колатеральної.
 3. УЗД дослідження колінного суглоба при розриві задньої схрещеної зв'язки не є достатньо інформативним.
4. МРТ (магнітно-резонансна томографія) є провідним методом діагностики пошкоджень задньої схрещеної зв'язки. Однак слід зазначити, що за допомогою одного МРТ при одночасному пошкодженні декількох зв'язок, діагноз встановити буває досить важко. В цьому випадку досвідчений хірург повинен одночасно і проводити клінічну діагностику, і вивчати дані МРТ.
5 (2).jpg6 (3).jpg
5. Діагностична артроскопія - найбільш точний метод діагностики пошкоджень зв'язок колінного суглоба. Для цього через невеликі проколи в порожнину суглоба вводиться артроскоп, на кінці якого розташовується відеокамера, за допомогою якої лікар бачить усі структури суглоба, оцінює їх цілісність і функціональний стан. Артроскопія є лікувально-діагностичним методом, тому що після повного огляду і встановлення остаточного діагнозу проводиться хірургічне лікування.

Яке лікування розриву або пошкодження задньої хрестоподібної зв'язки?

1.Консервативне лікування.
Оскільки задня схрещена зв'язка розташована в основному в зоні хорошого кровообігу, то стабілізація суглоба за допомогою гіпсової або полімерної пов'язки, протизапальна та протинабрякова терапія, носіння милиць для зняття навантаження з пошкодженого суглоба можуть призвести до зрощення розірваних фрагментів. Зазвичай ці заходи проводяться в гострий період травми, дозволяючи не виконувати операцію по відновленню задньої схрещеної зв'язки, що виправдано, наприклад, при важкому загальному стані потерпілого. Часто консервативне лікування призводить до задовільних результатів. Однак пошкодження задньої схрещеної зв'язки у спортсменів вимагає негайного оперативного лікування, так як тільки тоді можна гарантувати повне відновлення функції коліна і спортивної форми.
 2. Оперативне лікування.
Звичайна операція з широким доступом вимагає якнайшвидшого проведення розрізів і розкриття суглоба. Це досить травматично для пацієнтів, через що потрібно більш тривале перебування в стаціонарі - 7 і більше днів, більш серйозна реабілітація, і більший термін відновлення після операції.

У випадках, коли необхідно одночасно виконувати відновлення задньої схрещеної зв'язки і операцію з приводу внутрішньосуглобових переломів кісток, ми все ж вдаємося до відкритих доступів.

Пластика зв'язки під артроскопічним контролем. Артроскопія - це сучасний малотравматичний метод хірургічного лікування пошкоджень і розривів зв'язок. Артроскопія не вимагає проведення великих розрізів і розкриття суглоба, як при звичайному оперативному лікуванні, що дозволяє менше травмувати пацієнта, скоротити період його перебування в стаціонарі до 2 - 3 днів, швидше повернути його до активного способу життя.

Яке лікування пошкоджень хрестоподібної зв'язки пропонує наш медичний центр?

Для лікування пошкоджень і розривів задньої схрещеної зв'язки ми виконуємо пластику зв'язки під артроскопічним контролем. Артроскопія - операція «без розрізу». Замість розрізу проводяться локальні міні проколи, в один з яких вводиться артроскоп з відеокамерою, а в інший - інструменти для проведення операції. Зображення з відеокамери в збільшеному масштабі передається на відеомонітор, що дозволяє лікарю детально оглянути всі структури суглоба і виявити пошкодження зв'язки.
7 (1).jpgфото операционная_артроскоп.jpg
У разі підтвердження діагнозу, залишки схрещеної зв'язки видаляються спеціальним інструментом, після чого починається етап формування нової схрещеної зв'язки. Як матеріал для нової схрещеної зв'язки використовуються власні тканини пацієнта. Це називається аутопластика. Під час операції по відновленню задньої схрещеної зв'язки в якості тканин для формування нової зв'язки ми використовуємо три основні матеріали: це сухожилля напівсухожильного м'яза, власна зв'язка надколінка, сухожилля чотириголового м'яза.

Однак слід зазначити, що відновлення задньої схрещеної зв'язки - дуже непроста і потенційно небезпечна процедура, проводиться поблизу судин і нервів. Така операція є «вищим пілотажем» артроскопічної хірургії колінного суглоба, її виконання під силу тільки ортопедам з великим досвідом роботи в артроскопії.
 
Які переваги артроскопії в нашому медичному центрі?

  • тривалий досвід проведення артроскопії та високий професіоналізм провідного фахівця медичного центру, Сергієнка Руслана Олексійовича: більше 25 років роботи, більше 4 тисяч виконаних операцій і вилікуваних пацієнтів, більше 200 пластик задньої схрещеної зв'язки, постійні стажування за кордоном в передових ортопедичних клініках світу;
  • унікальне медичне обладнання останнього покоління: ми використовуємо найсучасніше обладнання провідних світових виробників. Деяке наше обладнання не має аналогів в Україні і використовується тільки в нашому медичному центрі, наприклад, ВАПР VUE. Це дозволяє нам проводити операції на найвищому рівні і отримувати максимально хороші результати лікування;
  • передові технології стерилізації інструментів: ми використовуємо унікальну для України 4-х ступеневу систему стерилізації інструментів, що гарантує абсолютну безпеку і виключає ризик зараження під час операції;
  • індивідуальний підбір курсу реабілітації та фізіотерапії для більш швидкого відновлення після артроскопії;
  • післяопераційна підтримка хірурга і спостереження за пацієнтами до повного одужання:
  • безкоштовні консультації після операції;
  • телефонний зв'язок з лікарем;
  • підтримка друкованою продукцією: буклети, брошури, авторські довідники для пацієнтів після операції.
ДОВІРТЕ ТУРБОТУ ПРО СВОЄ ЗДОРОВ'Я ПРОФЕСІОНАЛАМ!
 

Замовити дзвінок

Записатись на консультацію

Переваги лікування в ортопедії Руслана Сергієнка

  • 10 років на ринку медичних послуг України
  • > 25 років досвіду у провідних фахівців
  • Ганна Вовченко та Руслан Сергієнко - лідери думки серед ортопедів
  • > 150 000 консультацій
  • > 7 500 операцій
  • Всі види знеболення
  • Операційний блок - за світовими стандартами
  • Всі ліки і матеріали в наявності
  • Одномісні палати
  • Триразове харчування
  • Післяопераційна реабілітація
  • Прозорість ціноутворення

Відправити

Цей веб-сайт використовує файли cookie, щоб ваше користування сайтом було зручнішим.
Дізнатися більше про файли cookie та з Політикою використання cookies. Натискаючи ОК, ви погоджуєтесь з нею.